Czy Gatorade jest dla Ciebie dobra czy zła?

Gatorade jest sprzedawany jako napój wzmacniający ćwiczenia. Zawiera elektrolity nawodnione, ale ma również wysokie stężenie cukru. Mając to na uwadze, czy picie Gatorade jest dobre czy złe harmoniqhealth.com dla zdrowia ludzi i wyników sportowych?

Gatorade jest klasyfikowane jako „napój sportowy”. Naukowcy z University of Florida opracowali napój w 1965 roku w celu zwiększenia wydajności ich drużyny piłkarskiej o nazwie Gators. W 1967 r. Gators wygrał Orange Bowl po raz pierwszy od lat.

Gatorade zawiera elektrolity do nawadniania ludzi i zapewnienia energii. Zawiera jednak również wysoki poziom cukru, co może zwiększyć zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Według badań zdrowego odżywiania w 2012 r., Spożycie słodkich napojów przez ludzi znacznie wzrosło w ciągu ostatnich 3 dekad. Drinking sugary sports drinks, such as Gatorade, is associated with:

 • weight gain
 • poor diet
 • switching from healthful drinks
 • Podniesione ryzyko cukrzycy i otyłości

Samo to samo nie oznacza, że ​​Gatorade jest szkodliwy dla zdrowia osoby. People can consume moderate amounts of Gatorade or other sports drinks and experience no negative effects.

Serious athletes and people who do heavy exercise may even see benefits from drinking Gatorade, as well as water.

W tym artykule przyjrzymy się dogłębnym korzyściom i ryzyku picia Gatorade.

Czy powinieneś pić gatorade lub wodę po sporcie?

zarówno Gatorade, jak i Water Water pomoże organizmowi odzyskać płyn utracony poprzez ćwiczenia i inną aktywność fizyczną. Różnica polega na tym, że producenci dodają dodatkowe elementy, takie jak cukier i elektrolity, do Gatorade i innych napojów sportowych.

Elektrolity to minerały, takie jak potas i sód, które mają wpływ na mięśnie danej osoby, mózg, i nerwy.

Kiedy dana osoba ćwiczy, tracą nie tylko wodę, ale także elektrolity przez pot. Gatorade, ze względu na zawartość elektrolitu, pomaga przywrócić utracone elektrolity i utrzymać uwodnienie osoby podczas intensywnej aktywności. Może również zastępować elektrolity, w czasach choroby, takie jak wirusy żołądka.

Gatorade został zaprojektowany, aby pomóc poważnym sportowcom osiągnąć lepsze wyniki na boisku. Nie brakuje badań, w dużej mierze finansowanych przez Gatorade i inne napoje sportowe, na potwierdzenie tych twierdzeń.

Według SugarScience University of California, Berkeley, dostępnych jest ponad 300 artykułów badawczych na temat napojów sportowych. Spośród nich trudno jest znaleźć badania, które nie są mocno finansowane przez zainteresowane strony branżowe, w tym Gatorade. Kiedy te organy finansują badania własnych produktów, recenzenci powszechnie uważają je za konflikt interesów.

Na przykład niezależny przegląd badań z 2007 r Znajdź korzystne wyniki niż badania bez finansowania branżowego.

Przegląd badań z University of California, Berkley w 2014 r. Wskazuje, że większość badaczy opiera swoje wyniki na wynikach poważnych sportowców. Dlatego poważni sportowcy rywalizujący lub ćwiczące dłużej niż godzinę mogą stwierdzić, że Gatorade oferuje korzyści, których nie ma woda.

Jednak naukowcy nie zalecają Gatorade ani innych napojów sportowych, w większości przypadków, dla osób Przeciętna osoba lub dziecko, ćwiczenia lub rywalizacja przez mniej niż godzinę.

Ryzyko picia zbyt dużo Gatorade

Producenci zaprojektowali Gatorade dla poważnych sportowców i osób zaangażowanych w rozszerzone, energiczne działania . Oprócz dodawania elektrolitów do zużycia płynu danej osoby, dodaje również cukier.

Zazwyczaj poważni sportowcy i osoby biorące udział w długich, starszych czynnościach mogą poradzić sobie z dodatkowym cukrem, ponieważ spalą go podczas ich, podczas ich spalania, podczas ich spalania podczas tego normalne procedury. Dodatkowy cukier częściej powoduje powikłania zdrowotne u osób, które ćwiczą rzadziej lub tylko przez godzinę lub mniej.

Central Washington University porównał liczbę kalorii Gatorade i innych napojów na porcję:

 • Gatorade zawiera 50 kalorii
 • Powerade i All-Sport zawierają 70 kalorii
 • Coca-Cola zawiera 103 kalorie
 • Sok pomarańczowy zawiera 104 kalorie
 • Według tych samych informacji Gatorade oferuje 14 gramów (g) węglowodanów na porcję w porównaniu z 27 g w Coca-Coli i 25 g w soku pomarańczowym.

  Uniwersytet Z Kalifornii artykuł Berkeley z 2014 r. Stwierdza, że ​​wzrost słodkiego zużycia napojów, w tym napoje energetyczne, może przyczynić się do przyrostu masy ciała w wieku dorosłym. Łączą to również z chorobami przewlekłymi, w tym cukrzycą typu 2 i chorobami serca.

  Naukowcy sugerują, że napoje sportowe mogą używać wprowadzających w błąd etykiet i reklam w celu promowania korzyści zdrowotnych, których nauka nie w pełni udowodniła.

  Dla większości ludzi, w tym dzieci i młodzieży, dodatkowy cukier, sód i kalorie znalezione w słodkich napojach nie są konieczne. W rzeczywistości te kalorie mogą zastępować spożycie kalorii z bardziej pożywnych źródeł.

  Oprócz kalorii ludzie powinni rozważyć inne czynniki. Niższe wersje kalorii Gatorade zawierają sztuczne słodziki, które wskazują niektóre badania mogą prowadzić do ciągłych problemów z wagą.

  Jedno badanie opublikowane w 2010 r. Sugeruje, że sztuczne słodziki mogą zwiększać wagę, gdy są regularnie spożywane.

  a Ostateczną kwestią, szczególnie dla osób z alergiami i wrażliwością, jest obecność barwników spożywczych w Gatorade i innych napojach sportowych. Ta ostrożność wynika, że ​​niektóre badania powiązały sztuczne barwniki z problemami zdrowotnymi, takimi jak nadpobudliwość i potencjalnie nowotwory.

  Podsumowanie

  Gatorade może zaoferować dobry napój uzupełniający wodę dla sportowców zaangażowanych W intensywnym ćwiczeniu i aktywności. Gatorade może być również pomocne w zastąpieniu elektrolitów utraconych podczas choroby, która obejmuje ataki wymiotów lub biegunki lub po przedłużającej się ekspozycji na nadmierne ciepło.

  ale Gatorade zawiera wysoki poziom barwników cukrowych i żywności, co może zwiększać ludzi Ryzyko niektórych warunków zdrowotnych, w tym przyrostu masy ciała i cukrzycy typu 2.

  Gatorade i inne napoje sportowe nie są z natury zdrowe ani zdrowsze niż inne napoje. Po regularnym spożywaniu Gatorade może prowadzić lub przyczyniać się do takich problemów, jak otyłość.

  Potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć pozytywny i negatywny wpływ Gatorade i innych napojów sportowych.

  • żywienie/dieta
  • Medycyna sportowa/fitness

  Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych i czasopism medycznych i czasopism medycznych i wspomnienia. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

  Contents